Οδηγίες εγγραφής μαθητών σχ.έτους 2023-24

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

οι Εκπαιδευτικοί και η Διευθύντρια του 13ου Γυμνασίου Περιστερίου καλωσορίζουμε και ευχόμαστε καλή πρόοδο στους νέους μας μαθητές/ήτριες της Α’ Γυμνασίου.

Σας ενημερώνουμε ότι για να ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής στην Α’ τάξη Γυμνασίου, θα πρέπει να προσκομίσετε τα παρακάτω δικαιολογητικά και στη συνέχεια να ακολουθήσετε τη διαδικασία εγγραφής που περιγράφεται παρακάτω:

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

α. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ του ν. 1599/1986 του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας στην οποία να δηλώνεται

• η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας.
  • η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας,
  • η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων
  • ο αριθμός του τηλεφώνου στον οποίο θα αποστέλλονται τα σύντομα μηνύματα (SMS).

Σε περίπτωση διαζυγίου ή διάσπασης της συμβίωσης θα πρέπει οι γονείς/κηδεμόνες να υποβάλλουν δύο υπεύθυνες δηλώσεις με τα προσωπικά τους στοιχεία.

Την Υπεύθυνη Δήλωση μπορείτε :

i. να την συμπληρώσετε και να την προσκομίσετε στο σχολείο ή

ii. να την επικυρώσετε σε ΚΕΠ και να την αποστείλετε στο e-mail του σχολείου ή

iii. να την εκδώσετε ηλεκτρονικά μέσω gov.gr και να την αποστείλετε στο e-mail του σχολείου ( οδηγίες έκδοσης υπεύθυνης δήλωσης μέσω gov.gr στα έντυπα)

(Παράδοση ως 10 Σεπτεμβρίου 2023).

β. ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ του μαθητή/τριας  (ΑΔΥΜ)

το οποίο θα πρέπει να συμπληρωθεί και σφραγιστεί από τον οικογενειακό σας γιατρό ή παιδίατρο και

i) να το προσκομίσετε στο σχολείο ή

ii) να το σαρώσετε και να το αποστείλετε στο e-mail του σχολείου.

(Παράδοση ως  29 Σεπτεμβρίου 223)

γ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ

Μπορείτε να συμπληρώσετε το έντυπο και να το προσκομίσετε ή να το αποστείλετε μέσω e-mail στο σχολείο.

Για τους αλλοδαπούς μαθητές/ τριες  απαιτείται πιστοποιητικό γέννησης του μαθητή/ τριας  ή πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης θεωρημένο με σφραγίδα Χάγης (Apostille) και επίσημα μεταφρασμένο.

(Παράδοση μέχρι την παραμονή έναρξης των μαθημάτων 10 Σεπτεμβρίου 2023).

Ανανέωση εγγραφής μαθητών/τριών Β’ και Γ’ Γυμνασίου.

Σας ενημερώνουμε ότι για να ολοκληρωθεί η διαδικασία επανεγγραφής στην Β΄ και στη Γ΄ τάξη Γυμνασίου, θα πρέπει να προσκομίσετε τα παρακάτω δικαιολογητικά:

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

α. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ του ν. 1599/1986 του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας στην οποία να δηλώνεται

• η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας.
  • η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων

Σε περίπτωση διάσπασης της συμβίωσης θα πρέπει οι γονείς/ κηδεμόνες να υποβάλλουν δύο υπεύθυνες δηλώσεις με τα προσωπικά τους στοιχεία.

Την Υπεύθυνη Δήλωση μπορείτε :

i. να την συμπληρώσετε και να την προσκομίσετε στο σχολείο ή

ii. να την επικυρώσετε σε ΚΕΠ και να την αποστείλετε στο e-mail του σχολείου ή

(Παράδοση ως 10 Σεπτεμβρίου 2023).

Β. Αν δεν έχετε προσκομίσει στην Α΄ Γυμνασίου,  να προσκομίσετε άμεσα το ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ του μαθητή/τριας  (ΑΔΥΜ)

i) να το προσκομίσετε στο σχολείο ή

ii) να το σαρώσετε και να το αποστείλετε στο e-mail του σχολείου.

γ. Για τους αλλοδαπούς μαθητές/ τριες  απαιτείται πιστοποιητικό γέννησης του μαθητή/ τριας  ή πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης θεωρημένο με σφραγίδα Χάγης (Apostille) και επίσημα μεταφρασμένο.  ¨όσοι γονείς/ κηδεμόνες δεν το έχουν προσκομίσει απαιτείται να το προσκομίσουν ΑΜΕΣΑ.

(Παράδοση μέχρι την παραμονή έναρξης των μαθημάτων 10 Σεπτεμβρίου 2023).

Τα έντυπα μπορείτε να τα κατεβάσετε παρακάτω:

• Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986
  • Ατομικό δελτίο υγείας
  • Προσωπικά Στοιχεία Μαθητή/τριας
  • Οδηγίες για την έκδοση υπεύθυνης δήλωσης μέσω gov.gr

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ 13ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ 13ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ